Wydarzenia

XI Półmaraton Komandosa na WAT

Kolejny rok z rządu WPH było partnerem Pólmaratonu Komandosa organizowanego na terenie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W XI edycji wydarzenia wystartowało niemal 400 uczestników. Każdy ze startujących w odróżnieniu do tradycyjnych biegów musiał mieć na sobie mundur polowy, wysokie obuwie, nakrycie głowy, a także minimum 10-kilogramowy plecak. Trasa, jaką organizatorzy przygotowali dla zawodników, wiodła przez tereny WAT-u, a także przez okoliczne lasy. Uczestnicy musieli pokonać pięć czterokilometrowych pętli. Jako pierwszy linię mety przekroczył sierż. Artur Pelo z 7 Brygady Obrony Wybrzeża, wielokrotny zwycięzca tego biegu oraz laureat Buzdygana Polski Zbrojnej.

WPH jak co roku wsparło organizatorów nagrodami oraz pakietami startowymi dla uczestników. Pracownia Mundurowa WPH przygotowała również okolicznościowe emblematy zawodów.

VII Gala MMA, „Armia Fight Night”

W sobotni wieczór 5 października w Lublinie odbyła się VII Gala MMA, „Armia Fight Night”. Rozegranych zostało dwanaście zestawień w dwóch formułach walki – MMA oraz K1. Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe kolejny raz wystąpiło jako sponsor imprezy AFN. Kibice którzy, którzy nie mogli zasiąść na trybunach hali MOSiR w Lublinie mogli transmisję gali Bogdanka Armia Fight Night 7 oglądać w Polsacie Sport i Polsacie Sport Fight.

Gala poświęcona była pamięci bohaterów Bitwy pod Kockiem, w 80. rocznicę ostatniej bitwy wojny obronnej 1939 r. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła XVIII Dywizja Zmechanizowana a w jednej z walk zmierzył się żołnierz 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, Sylwester Miller, który wygrał swój pojedynek przez poddanie się.

75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2019 roku w dniu 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Prezes Cezary Gadomski razem z pracownikami Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego, złożył wieniec w hołdzie Powstańcom przy symbolu Polski Walczącej przy ul. Bielańskiej obok budynku „Reduty Banku Polskiego”. Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” jak w poprzednich latach współuczestniczyła w wydarzeniu pełniąc wartę przy miejscu pamięci.

Good Morning Dęblin 2019

W dniach 5 i 6 lipca 2019, Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe wzięło udział w otwartym pikniku historycznym „Good Morning Dęblin”. Był to zlot grup rekonstrukcji historycznych, odtwarzających uzbrojenie i wyposażenie wojska Stanów Zjednoczonych Ameryki z lat 1775-2019. Impreza odbyła się na terenie przykoszarowego placu ćwiczeń „Wisła” – 1. Dęblińskiego Batalionu Drogowo Mostowego. Scenografię wydarzenia stworzyła Cytadela Twierdzy Dęblin, będąca tłem dla obozów wojskowych i dioram grup rekonstrukcji historycznych.

 

Uczestnicy imprezy mieli okazję obejrzeć pokazy dynamiczne i inscenizacje historyczne oraz paradę pojazdów zabytkowych. Obok prezentacji muzeów wojskowych i stowarzyszeń historycznych, odbyły się spotkania z żołnierzami Wojska Polskiego, a wszystko uświetnił koncert na scenie plenerowej.

Noc Muzeów na Daniłowiczowskiej 2019

18 maja 2019 roku, przy ul. Daniłowiczowskiej 18b, odbyła się kolejna edycja „Nocy Muzeów”. Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe jak co roku otworzyło podwoje zabytkowego budynku, którego mury były świadkiem wydarzeń okupacyjnych i powstańczych. Tym razem obok niezawodnej Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”, WPH do udziału w „Nocy Muzeów 2019”, zaprosiło 18. Dywizję Zmechanizowaną, która udostępniła odwiedzającym zabytkowy gmach dawnego Banku Polskiego wystawę o pierwszym Dowódcy 18. Dywizji Piechoty , Generale Franciszku Krajowskim. Stowarzyszenie sympatyków militariów „ Sagitarius”, zaprezentowało swoje bogate zbiory zabytkowej broni i sprzętu które wykorzystane były w kampanii wrześniowej 1939 roku. Akcentem tym nawiązaliśmy do przypadającej w tym roku 80 rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej.

GRH „ Zgrupowanie Radosław” zaprezentowało wspaniałą wystawę poświęconą pamięci Powstańców oraz  ludności cywilnej Warszawy. W ekspozycji znalazły się fotografie, dokumenty, umundurowanie i wyposażenie –osób biorących udział w sierpniowym zrywie 1944 roku. Zwiedzający zobaczyli rekonstrukcję powstańczego szpitala, barykady, kuchni polowej, punktu werbunkowego Dla młodzieży zorganizowana była niezwykła gra edukacyjna o Powstaniu Warszawskim.

WPH na Buzdyganach 2018

29 marca 2019 roku, odbyła się uroczysta jubileuszowa 25 gala wręczenia nagród „Buzdygany” miesięcznika „Polska Zbrojna”. Do grona ponad 200 laureatów tej prestiżowej nagrody dołączyło kolejne siedem osób.

Tegorocznymi laureatami zostali:

  • kapitan Tomasz Dembiński, żołnierz 15 Brygady Zmechanizowanej, który w swojej jednostce szkoli żołnierzy ze strzelania dynamicznego, czarnej taktyki i walki nożem.
  • generał dywizji Krzysztof Motacki, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.
  • podpułkownika Jarosława Neffe, kierownika Ośrodka Szkolenia Personelu Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego Lotniczej Akademii Wojskowej.
  • kapitan Anita Podlasin, ratowniczka medyczna z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego.
  • sierżant Krzysztof Śliwiński z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.
  • major Aleksander Tarnawski, ostatni żyjący cichociemny.
  • pułkownik Szczepan Głuszczak, szef wydziału multimediów Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz twórca „Projektu Wojownik”.

Podczas gali zaprezentowano produkty własne Pracowni Mundurowej Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego.

Spółka WPH sp. z o.o. była jednym ze sponsorów wydarzania.

Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności ze wsparciem WPH

23 marca 2019 roku, w auli dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbył się finał kolejnej edycji Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Tegorocznym tematem Olimpiady było „Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe. Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ”.

W sobotnim finale, który odbył się z udziałem jury i publiczności, brało udział 12 uczestników Olimpiady, którzy uzyskali najwięcej punktów w piątkowej, pisemnej części konkursu. Zwycięzcą III edycji Olimpiady został Filip Główka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Na drugim miejscu uplasował się Jan Muchorowski z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV w Warszawie, natomiast trzecie miejsce uzyskała Aneta Barszcz z V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej–Curie w Lublinie.

Spółka WPH sp. z o.o. była jednym ze sponsorów wydarzania. Nagrody dla uczestników, finalistów oraz zwycięzców wręczał m.in. dyrektor Pionu Handlu i Marketingu Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego.

WPH partnerem prestiżowego biegu GROM Challenge

15 września 2018 roku, na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM odbyła się VI edycja biegu GROM Challenge – Siła i Honor! Ideą zawodów – zapoczątkowanych w 2013 roku – jest popularyzacja służby wojskowej, szczególnie w siłach specjalnych, patriotyzmu i doświadczenia wybranych elementów prawdziwej selekcji na trasie przygotowanej przez komandosów GROM.

GROM Challenge – Siła i Honor jest ekstremalnym biegiem terenowym, dzięki któremu jego uczestnicy mogą sprawdzić granice swojej wytrzymałości. Nie ma mowy o taryfie ulgowej, GROM Challenge weryfikuje siłę charakteru. W Czerwonym Borze, gdzie odbywa się bieg, żołnierze GROM przygotowywali się do swoich misji, to na tym poligonie poddawani byli morderczej selekcji. Na trasie, którą zawodnicy pokonują w 2 osobowych zespołach, znajdują się wymagające przeszkody oraz niestandardowe zadania na punktach kontrolnych, które są oceniane są przez komandosów GROM.

Tylko raz w roku, tylko na byłym poligonie GROM-u i tylko najwytrwalsi. Zawsze w teamie!!!

WPHMILITARIA było partnerem biegu.

Marsz Pamięci „Przebicie do Śródmieścia”

31 sierpnia 2018 roku, Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe oraz Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” po raz kolejny miały zaszczyt zaprosić gości na Marsz Pamięci „Przebicie do Śródmieścia”. Patronat honorowy nad uroczystością objęła Sekretarz Stanu Anna Maria Anders.

Poprzez wydarzenie został oddany hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, którzy po blisko miesiącu walk, w nocy z 30 na 31 sierpnia 1944 roku, dokonali próby połączenia dwóch walczących dzielnic tj. Starego Miasta i Śródmieścia oraz uratowania rannych leżących w powstańczych szpitalach. W akcję zaangażowane były siły wielu oddziałów Armii Krajowej, a plan zakładał jednoczesne uderzenie z dwóch stron na niemieckie pozycje, wsparte desantem kanałowym na Placu Bankowym (którego mieli dokonać żołnierze ze Zgrupowania AK „Radosław”). Niestety, z uwagi na brak koordynacji sił i słabość oddziałów powstańczych wobec niemieckiej przewagi, natarcie załamało się w ogniu nieprzyjaciela. Jedynym oddziałem, któremu udało się przebić „górą” przez Ogród Saski do Śródmieścia, był oddział kpt. „Jerzego” Ryszarda Białousa z Batalionu Harcerskiego AK „Zośka”.

Na cześć bohaterów biorących udział w „Przebiciu”, co roku organizowana jest msza święta, natomiast w miejscu, z którego wyruszały oddziały tj. w dawnej Reducie Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej róg ul. Daniłowiczowskiej, inscenizowane są fragmenty walk oraz odczytywany jest Apel Poległych. Wieczór zamyka marsz „Przebicie do Śródmieścia” szlakiem jedynego powstańczego oddziału, który dzięki ogromnej odwadze i sprytowi przeszedł przez obsadzony przez Niemców Ogród Saski do polskich pozycji w Śródmieściu.

74. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W 74 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Prezes WPH Cezary Gadomski wraz z przedstawicielami firmy, w hołdzie Powstańcom złożył wieniec w barwach narodowych przy symbolu Polski Walczącej przy ul.Bielańskiej.  Dziękujemy Grupie Historycznej „Zgrupowanie Radosław” za uczestnictwo w wydarzeniu i ich wartę przy miejscu pamięci.

Słynna Reduta Bank Polski – jeden z tzw. Warszawskich Bankowych Szańców – 1 sierpnia 1944 roku znalazła się w ogniu Powstańczych walk. Historyczne wnętrza, które były świadkiem dramatycznych wydarzeń są dziś siedzibą Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego.

 

W tym roku Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe z okazji rocznicy wybuchy Powstania Warszawskiego jest jednym z mecenasów numeru specjalnego Polski Zbrojnej. Gazeta jest rozdawana podczas oficjalnych uroczystości.

Zapraszamy do lektury!

POBIERZ ELEKTRONICZNĄ WERSJĘ GAZETY:

  1. jednodniowka 1 sierpnia 2018 
  2. jednodniowka mała 1 sierpnia 2018

Noc Muzeów na Daniłowiczowskiej 18b

Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe, Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, Studio Bank i Instytut Pamięci Narodowej oddział w Warszawie zapraszają na ul. Daniłowiczowską 18B. W murach zabytkowego budynku Banku Polskiego, w których rozgrywały się dramatyczne sceny obrony Powstańczej Reduty, będzie można przenieść się do czasów wydarzeń sierpnia 1944 roku. Poprzez wystawę z elementami rekonstrukcji historycznych zostaną przywołane wspomnienia tamtych dni. Kanwę stanowić będą zdjęcia i opowieści o losach młodzieży walczącej o niepodległość w latach okupacji niemieckiej.

Podczas II Wojny Światowej w jednym szeregu z dorosłymi stała młodzież pełna woli walki, zapatrzona w swoich starszych kolegów walczących z bronią w ręku. W Powstaniu Warszawskim najliczniej wspierali szeregi harcerskich batalionów Armii Krajowej „Zośka”, „Parasol” i „Wigry”. Jedną z takich wyjątkowych młodych osób, walczących na barykadach Banku Polskiego, był kapral Witold Modelski pseudonim „Warszawiak”. Jego postać stała się symbolem udziału najmłodszych bohaterów w powstańczych walkach, bohaterów gotowych na najwyższe poświęcenie. Po wojnie to właśnie jego losy i jemu podobnych zainspirowały Jerzego Jarnuszkiewicza do stworzenia rzeźby znanej jako „Mały Powstaniec”.

Dwunastoletni łącznik Batalionu AK „Parasol” – „Warszawiak” – zasłużył się szczególnie podczas walk o Bank Polski, który był Redutą broniącą wejścia Niemców od zachodu na Starówkę. Nikt tak jak on nie potrafił kluczyć w zakamarkach gruzowisk, aby dostarczać meldunki i rozkazy. W najbardziej dramatycznych chwilach obrony Powstańczej Reduty, wtedy gdy Niemcy wdarli się już do ruin gmachu, wszystko zależało od natychmiastowego działania. „Warszawiak” zgłosił się na ochotnika i sprowadził z ul. Freta oddział saperów. Reduta została utrzymana. Za ten czyn 23 sierpnia 1944 r. awansowany został do stopnia kaprala czasu wojny, a 28 sierpnia rozkazem 526/BP odznaczony Krzyżem Walecznych.

W programie Nocy Muzeów na Daniłowiczowskiej 18b:

  1. Wystawa „Ukradzione dzieciństwo” przygotowana przez warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
  2. Inscenizacje z udziałem Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”.
  3. Dioramy z epoki: barykady, szpital, punkt łączności, rusznikarnia, kuchnia polowa.
  4. Wystawa pamiątek z Powstania Warszawskiego, w tym unikalne umundurowanie i wyposażenie Powstańców, dokumenty, fotografie.
  5. Gra historyczna dla najmłodszych.
  6. Indywidualne oprowadzanie po wystawie.
  7. Studio Bank Live – W Studio Bank będzie można spotkać ekspertów, historyków, pasjonatów i potomków Powstańców Warszawskich, którzy w krótkich panelach będą dzielić się pasjonującymi historiami i wspomnieniami o wydarzeniach Miasta’44. Multimedialna przestrzeń Studia będzie łącznikiem między wspaniałą historią a współczesnym światem nowoczesnych technologii. Wydarzenia z Daniłowiczowskiej 18B będzie można podglądać w wirtualnych transmisjach.

Organizatorzy: Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe (www.wph.com.pl); Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, IPN Oddział w Warszawie i Studio Bank (www.studiobank.pl).

Patronat medialny: Polskie Radio24, RDC – Radio Dla Ciebie, TVP 3

Data: 19.05.2018 od godz. 19.00 do 1.00 w nocy.

 

Miejsce: Siedziba WPH, STUDIO BANK i dziedziniec kamienicy przy ul. Daniłowiczowskiej 18B, róg ul. Bielańskiej w Warszawie.

WPH na Targach Comi Con

W miniony weekend – 20-22 kwietnia – Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe było na Comic Con w PTAK Warsaw Expo. W Nadarzynie spotkali się miłośnicy gier, filmów, seriali i książek. Na stoisku WPH można było kupić produkty militarne i outdoorowe. Odwiedzający mogli wsiąść do bojowego Hammera – wozy tego typu uczestniczyły w misjach zbrojnych, w tym w walkach w Zatoce Perskiej i Afganistanie. Natomiast w sobotę stoisko WPH odwiedził NAVAL, były operator jednostki specjalnej GROM, który doradzał uczestnikom jaki sprzęt surwiwalowy wybrać na wyprawę.

WPH na Gali Buzdygany 2017

Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe było partnerem Gali Buzdygany 2017. Redakcja miesięcznika „Polska Zbrojna” po raz 24 przyznała swoje wyróżnienia – Buzdygany – osobom, które służą i pracują na rzecz rozwoju Wojska Polskiego i bezpieczeństwa Polski.

W tym roku Buzdygana odebrali:
– prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN i dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, za przywracanie tożsamości bohaterom skazanym na zapomnienie;
– gen. broni Andrzej Fałkowski, Polski Przedstawiciel Wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej w Brukseli, za wygrane bitwy na polu dyplomacji;
– ksiądz por. Marek Rycio, kapelan Garnizonu Lidzbark Warmiński, za posługę kapelana, która wymyka się schematom;
– „Sikor”, żołnierz Jednostki Wojskowej Komandosów, medyk, dzięki któremu żołnierze na polu walki zyskują poczucie bezpieczeństwa;
– kmdr ppor. Michał Dziugan, dowódca ORP „Kormoran”, za wkład w budowę najnowocześniejszego okrętu marynarki wojennej;
– ppłk Jarosław Wyszecki, komendant Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, za wprowadzenie nowoczesnych cyfrowych rozwiązań w systemie strzelania na poligonie.

WPH Gazelą Biznesu 2017

Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie po raz kolejny otrzymało potwierdzenie przynależności firmy do elitarnego klubu Gazel Biznesu, grona najdynamiczniej rozwijających się przedsiębiorstw. Wyróżnienie podczas gali, która odbyła się 07 marca 2018 roku w hotelu Hilton w Warszawie, odebrał przedstawiciel Zarządu Pan Cezary Gadomski.

O NAGRODZIE:

„Gazele Biznesu” to najpopularniejsze i najstarsze zestawienie najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich firm. Projekt realizowany jest przez dzienniki ekonomiczne należące do grupy wydawniczej Bonnier. W Polsce ranking sporządza dziennik „Puls Biznesu”, nieprzerwanie od 2000 roku. Podobne zestawienia sporządzają jego odpowiedniki ze Szwecji, Danii, Litwy, Łotwy, Estonii i Słowenii. Kryteria wyboru Gazel w poszczególnych krajach są dostosowane do lokalnych warunków gospodarczych, ale cel wszędzie jest ten sam: promowanie małej i średniej przedsiębiorczości. „Gazele Biznesu” to nie tylko ponad 200-stronnicowy ranking skupiający najbardziej dynamicznie rozwijające się małe i średnie przedsiębiorstwa. Jego integralną część stanowi również cykl 10 spotkań w największych miastach Polski, podczas których wręczane są nagrody zwycięzcom.

W każdej edycji rankingu badane są wyniki firmy za pełne trzy poprzedzające lata. W bieżącej edycji weryfikowane były wyniki osiągnięte w okresie 2014, 2015 i 2016. O tytuł Gazeli Biznesu 2017 mogła ubiegać się firma, która spełnia wszystkie poniższe kryteria:

  • rozpoczęła działalność przed rokiem 2014 i prowadzi ją nieprzerwanie do dziś
  • w roku bazowym 2014 przychody ze sprzedaży mieściły się w przedziale pomiędzy  3 a 200 mln złotych
  • w latach 2014-2016 z roku na rok odnotowywała wzrost przychodów ze sprzedaży
  • w latach 2014-2016 ani razu nie odnotowała straty
  • umożliwiła analizę swoich wyników finansowych przynajmniej z trzech badanych lat (składając sprawozdania finansowe do sądów albo przekazując dane do Coface albo udostępniając je poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego).

O miejscu firmy na liście rankingowej decydował wyrażony w procentach przyrost obrotów, osiągnięty w ciągu trzech badanych lat (2016 vs. 2014).

WPH na Zimowych Manewrach Combat Alert

13 stycznia 2018 roku w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim rozpoczęła się II edycja Zimowych Manewrów Combat Alert. Szkolenie prowadzone było przez żołnierzy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Uczestnicy uczyli się m.in. organizowania zasadzek, niszczenia zapór, zakładania min, zwalczania środków pancernych oraz środków napadu powietrznego. Nie obyło się bez walk wręcz i pokazu sprzętu takiego, jak: BWP-1, T-72Ma, haubica Goździk, wyrzutnia ppk SPIKE czy pływający transporter gąsienicowy PTS-M.

Wspólne manewry Fundacji na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert” i 15 GBZ były już kolejnym tego typu przedsięwzięciem organizowanym na tak szeroką skalę.

COMBAT ALERT to szkolenie i airsoftowe manewry poligonowe. To największa tego typu impreza w Polsce stawiająca sobie za cel podnoszenie wartości proobronnych. Combat Alert jest organizowany przy ścisłej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe patronowało wydarzeniu.

WYSTAWA – „Armia Andersa – Szlak Nadziei”

Fundacja „Wspólnota Andersa”, Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska zorganizowali kolejną odsłonę wystawy „Armia Andersa – Szlak Nadziei”, której uroczyste otwarcie miało miejsce w Domu Polonii w Pułtusku, 10 listopada 2017 roku. Spotkanie swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wystawa gościła w Pułtusku do 10 stycznia 2018 roku.

O WYSTAWIE
Wystawa przybliża genezę Armii Andersa, począwszy od przedstawienia losów Polaków, którzy po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow i agresji na Polskę w 1939 r. znaleźli się pod okupacją sowiecką. Setki tysięcy z nich zostało zesłanych do łagrów na Syberię i w głąb ZSRR. Dziesiątki tysięcy wymordowano m.in. w Katyniu w 1940 r. Inni ginęli w tzw. „białych krematoriach” na dalekiej północy.
Wybuch wojny niemiecko-sowieckiej w 1941 r. sprawił, że ZSRR wszedł do koalicji antyfaszystowskiej. Umożliwiło to Polskiemu Rządowi na Emigracji podpisanie w Londynie układu Sikorski-Majski (30 lipca 1941 r.), dzięki któremu na terenie ZSRR miała powstać Armia Polska. Na jej czele stanąć miał więziony wówczas przez NKWD w Moskwie polski generał, Władysław Anders.
Do nowo tworzonej Armii Andersa z głębi ZSRR przybywały tysiące Polaków – żołnierze i ludność cywilna. Była to dla nich jedyna szansa na uratowanie się od niechybnej śmierci w sowieckich łagrach. Dzięki Armii Andersa cywile – w tym tysiące dzieci – byli w stanie rozpocząć nowe życie w wolnym świecie. Żołnierze mogli zaś walczyć o wolną Polskę.

Marsz Pamięci – „Przebicie do Śródmieścia”

31 sierpnia 2017 roku Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe wraz z Grupą Historyczną „Zgrupowanie Radosław” po raz kolejny zorganizowało Marsz Pamięci – „Przebicie do Śródmieścia”. Elementem uroczystości upamiętniających walki i bohaterów Powstania Warszawskiego była krótka inscenizacja wydarzeń mających miejsce w nocy z 30 na 31 sierpnia 1944 roku oraz rajd szlakiem walk Powstańczych i miejsc pamięci. W tym dniu szczególny hołd został oddany oddziałom kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”, którzy jako jedyni przedostali się przez Ogród Saski do Śródmieścia.

RYS HISTORYCZNY
W nocy z 30 na 31 sierpnia 1944 r. żołnierze Powstańczej Starówki dokonali próby przebicia, którego celem było połączenie dwóch walczących dzielnic Starego Miasta i Śródmieścia oraz uratowanie rannych leżących w powstańczych szpitalach. W realizację akcji zaangażowano siły wielu powstańczych oddziałów obydwu dzielnic przy wsparciu desantu dokonanego kanałami przez Batalion AK „Miotła” na Plac Bankowy. Natarcie z uwagi na brak koordynacji sił i słabość oddziałów powstańczych załamało się w ogniu niemieckim. Jedynym oddziałem któremu udało się przejść „górą” do Śródmieścia był oddział kpt. „Jerzego” Ryszarda Białousa z Batalionu Harcerskiego AK „Zośka”.

73. Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego

Z okazji 73. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe pragnie przybliżyć Państwu okruchy historii związanej z bohaterskimi wydarzeniami sierpnia 1944 roku, które rozegrały się na przedmurzu Starówki. W tamtym czasie u zbiegu ulic Bielańskiej i Daniłowiczowskiej, toczyły się zacięte walki o utrzymanie Starego Miasta i szlaku komunikacyjnego pomiędzy oddziałami powstańczymi.

Słynna Reduta Bank Polski – jeden z tzw. Warszawskich Bankowych Szańców – 1 sierpnia 1944 roku znalazła się w ogniu Powstańczych walk. Historyczne wnętrza, które były świadkiem dramatycznych wydarzeń są dziś siedzibą Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego. Dlatego czujemy się w obowiązku promować pamięć i wiedzę historyczną. Wspólnie z wydawcą pisma „Polska Zbrojna” przygotowaliśmy wydanie okolicznościowe, w którym, dzień po dniu, opisane są wydarzenia związane z historią Warszawy i miejsca, w którym mieści się WPH. Inicjując wydanie załączonego numeru specjalnego oddajemy hołd Bohaterom i przypominamy o ich heroizmie.

POBIERZ ELEKTRONICZNĄ WERSJĘ GAZETY – WPH_1 sierpnia 2017_wydanie specjalne

WPH Gepardem Biznesu 2016

Z przyjemnością informujemy, że Wojskowemu Przedsiębiorstwu Handlowemu sp. z o.o. został przyznany tytuł Geparda Biznesu 2016. Tym samym firma znalazła się wśród zacnego grona przedsiębiorców, których wartość rynkowa wzrosła w badanym okresie o więcej niż 10 procent. Zostaliśmy wyróżnieni spośród 40 tysięcy polskich przedsiębiorstw, których wyniki finansowe przeanalizował Instytut Europejskiego Biznesu.

 

Instytutu Europejskiego Biznesu, utworzony 12 grudnia 2005 r., prowadzi Konkurs Gepardy Biznesu od 2006 r. Przez jedenaście lat dokładnie przeanalizował wyniki finansowe 70 tysięcy przedsiębiorstw i kilkuset banków działających w Polsce. Dane do badań polskich firm dostarczyły wywiadownie InfoCredit i Bisnode.

Do analizy zostały wybrane te firmy, które w latach 2013 -2014 miały każdego roku ponad pół miliona złotych przychodów netto, więcej niż 10 tys. zł zysku netto,  a wartość ich kapitału była dodatnia.

Instytutu Europejskiego Biznesu policzył ich wartość rynkową na koniec marca 2014 i koniec marca 2016 przez porównanie ich wyników do wycen spółek akcyjnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz zmiany wartości rynkowej. Na tej podstawie Instytutu Europejskiego Biznesu stworzył rankingi najbardziej dynamicznych firm w Polsce – Gepardów Biznesu 2016.

Noc Muzeów na Daniłowiczowskiej 18b

20 maja 2017 roku, przy ul. Daniłowiczowskiej 18b, można było przenieść się do czasów okupowanej Warszawy i wydarzeń sierpnia 1944 roku. Tego dnia Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe otworzyło podwoje zabytkowego budynku, którego mury były świadkiem wydarzeń okupacyjnych i powstańczych. WPH, Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” i Studio Bank oraz Filmoteka Narodowa i Fundacja Virtuti Artis zaprosiły na szczególne wydarzenie na mapie warszawskiej Nocy Muzeów – poprzez wystawę z elementami rekonstrukcji wydarzeń historycznych zostały przywołane wspomnienia tamtych dni.

 

Noc Muzeów w 2017 roku, przy ul. Daniłowiczowskiej 18b, odbyła się w zabytkowym budynku dawnego Banku Polskiego oraz na dziedzińcu, gdzie można było zobaczyć inscenizacje, które przybliżyły realia okupowanej Warszawy. Była to również okazja, aby przenieść się do roku 1943 i dowiedzieć się więcej o tzw. „Akcji Góral”, a także o późniejszych wydarzeniach z 1944 roku – w słynnej Reducie Banku Polskiego toczyły się bowiem zacięte walki podczas Powstania Warszawskiego. Mury obecnej siedziby Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego są cichym świadkiem wielu ważnych dla historii wydarzeń.

Akcja Góral

W Banku Polskim, 12 sierpnia 1943 roku rozpoczęła się tzw. Akcja Góral nazywana także Akcją na 100 milionów. Choć faktycznie była przeprowadzona kilkaset metrów od budynku to swój początek miała na jego terenie. Polskim pracownikom banku powierzono rozpracowanie tras przejazdu furgonu z pieniędzmi i wielkości przesyłki. W jej wyniku uprowadzono samochód bankowy z pieniędzmi o wartości prawie 105 milionów okupacyjnych złotych. Jej kryptonim wywodzi się od potocznego określenia banknotów o nominale 500 zł emitowanych podczas okupacji w Generalnym Gubernatorstwie – tzw. „górali”. O szczegółach Akcji Góral opowiedział Jacek Rozenek aktor, varsavianista i współzałożyciel Fundacji Virtuti Artis, który, specjalnie dla odwiedzających wystawę przy Daniłowiczowskiej, w oparciu o materiały historyczne nagrał opowieść o tej brawurowej akcji w formie audiobooka.

Wyjątkowa wystawa Powstańcza

Realistyczna sceneria, aranżacje przedstawicieli Grupy Historycznej „Radosław”, dźwięki piosenek, filmy o przedwojennej, okupowanej i powojennej Warszawie stanowiły oprawę dla ekspozycji wyjątkowych, często osobistych pamiątek, dokumentów i fotografii pochodzących z okresu Powstania Warszawskiego. Miłośnicy mundurów mieli szansę obejrzeć unikalne umundurowanie i wyposażenie Powstańców. Poprzez organizację niezwykle emocjonalnej, wzruszającej i pełnej niezwykłych opowieści wystawy został oddany hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego.

Studio Bank i Filmoteka Narodowa

Program Nocy Muzeów w Reducie Banku Polskiego został wzbogacony pokazami unikatowych materiałów filmowych udostępnionych przez Filmotekę Narodową i Fundację PGiGN „Rozgrzewamy polskie serca”. W niezwykłej przestrzeni Studia Bank wyświetlano filmy prezentujące piękno przedwojennej Warszawy, życie okupowanego miasta oraz realia zniszczonej stolicy.

Finał Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności

W dniach 24-25 marca br. w murach „starej” Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbył się finał Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Olimpiada zorganizowana została po raz pierwszy, a udział w niej wzięło blisko 1200 uczniów z ponad 300 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą dotyczącą m.in. bezpieczeństwa narodowego, ochrony ludności i obrony cywilnej, zagrożeń dla bezpieczeństwa w czasie pokoju oraz wojny, prawa humanitarnego, systemu ochrony praw człowieka, pierwszej pomocy przedmedycznej, polskiej polityki zagranicznej czy stosunków międzynarodowych w wymiarze globalnym, dodatkowo omawianym zagadnieniem był terroryzm.

Celem pierwszej edycji Olimpiady była popularyzacja wiedzy na temat systemu obronności RP, powinności obronnych władz samorządowych, instytucji i obywateli oraz powszechnej samoobrony i ochrony cywilnej. Ponadto, Olimpiadzie przyświeca idea szerzenia postaw patriotycznych w myśl zasady, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo własne, innych ludzi i ojczyzny jest patriotycznym obowiązkiem każdego człowieka.

WPH było partnerem wydarzenia, dla uczestników ufundowaliśmy nagrody rzeczowe.

Gazela Biznesu dla WPH

Z dumą informujemy, że Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie po raz kolejny otrzymało potwierdzenie przynależności firmy do elitarnego klubu Gazel Biznesu, grona najdynamiczniej rozwijających się przedsiębiorstw. Wyróżnienie, podczas gali, która odbyła się 14 marca 2017 roku w hotelu Hilton w Warszawie, odebrali przedstawiciele firmy: Prezes Zarządu – Paweł Jeleń oraz Pani Katarzyna Mirowska – Dyrektor Biura Obsługi Spółki.

Ranking Gazele Biznesu — to ranking najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich firm. I edycja rankingu odbyła się w 2000 roku. Gazela to firma małej lub średniej wielkości, która dzięki niezwykle dynamicznemu rozwojowi doskonale daje sobie radę wśród nawet znacznie większych konkurentów. Autorem rankingu jest wywiadownia gospodarcza Coface Poland, która jest odpowiedzialna za weryfikację danych finansowych zgłoszonych przedsiębiorstw. Rankingi Gazele Biznesu sporządzane są co roku przez dzienniki ekonomiczne należące do szwedzkiej grupy Bonnier Press Group. Oprócz „Pulsu Biznesu” zestawienia takie opracowują jego siostrzane dzienniki ze Szwecji, Danii, Austrii, Łotwy, Rosji, Estonii i Słowenii. Kryteria wyboru Gazel są w poszczególnych krajach dostosowane do lokalnych warunków gospodarczych, ale cel wszędzie jest ten sam: promowanie małej i średniej przedsiębiorczości.

WPH współpracuje z Akademią Sztuki Wojennej

Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe podjęło współpracę z Akademią Sztuki Wojennej. Ufundowaliśmy nagrody dla laureatów warszawskiego etapu Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności, który odbył się 9 grudnia 2016 roku w ASW. Przedstawiciele naszej firmy mieli przyjemność wręczyć nagrody osobiście.